صفحه اصلی صفحه اصلی اعضاء تبلیغات تماس با ما

⌘ درباره قهرمان درون

درباره قهرمان درون

شما قهرمان زاده شده اید!
وقتش رسیده که قهرمان خفته درون خود را بیدار کنید.

آرکی تایپ برگرفته از واژه یونانی آرکه تیپوس است. این واژه در زبان یونانی به معنی مدل یا الگویی بوده است که چیزی را از روی آن می‌ساختند.

نظریه کهن الگوها یا آرکی تایپهای شخصیتی بر اساس تئوریهای کارل گوستاو یونگ روانشناس و متفکر سوئیسی شکل گرفته است.

یونگ که به خاطر فعالیت هایش در روانشناسی و ارائه نظریاتش تحت عنوان روانشناسی تحلیلی معروف است را در کنار زیگموند فروید از پایه‌گذاران دانش نوین روانکاوی قلمداد می‌کنند. به تعبیر فریدا فوردهام پژوهشگر آثار یونگ: ”هرچه فروید ناگفته گذاشته یونگ تکمیل کرده است“. وی که مطالعات خود را بیشتر در بخش ناخودآگاه ذهن متمرکز کرده بود، برای آن دو گونه در نظر گرفت: ناخودآگاه فردی و ناخودآگاه جمعی. ناخودآگاه جمعی میراثی است از دوره های نخستین زندگی بشر که در حافظه تاریخی انسانها ثبت شده است و همه مردم در آن سهیم هستند.

یونگ پس از پرداختن به ناخودآگاه جمعی، نظریه آرکی تایپها یا کهن الگوها را به منظور روشن کردن اجزای شخصیت ارائه داد. کهن الگو یا آرکی تایپ، افکار غریزی و مادرزادی و تمایل به رفتارهایی است که انسانها بر طبق الگوهای از پیش تعیین شده انجام می‌دهند. به عقیده او آرکی تایپ، افکار غریزی و مادرزادی و تمایل به رفتارهایی است که انسانها بر طبق الگوهای از پیش تعیین شده انجام می‌دهند. به عبارت دیگر، آرکی ‌تایپ تصاویر و رسوباتی است که بر اثر تجربه‌های مکرر پدران باستانی به ناخودآگاه بشر راه یافته است. در نظر یونگ محتواى ناخودآگاه جمعى یا همان کهن الگوها خود ناشناخته و ناپیداست، اما به شکل رویا، افسانه و اسطوره تجلى می یابند. در واقع آرکی تایپ یا کهن الگو محتویات ناخودآگاه جمعی است که در همه انسانها مشابه است.

یونگ به تکراری و عمومی بودن شخصیتها و رویدادهای زندگی در انسانها پی برد. وی به این نتیجه رسید که افسانه های تاریخی که در فرهنگهای مختلف وجود دارند با روشهای نمادین تجربیات درونی مردم را به نسلهای بعد انتقال می دهند و این داستانها که به کرات در هنر و ادبیات نقاط مختلف جهان مطرح شده اند، ساختار زندگی ما را شکل می بخشند. در تمامی این داستانها تعداد کمی الگوهای اصلی وجود دارند.

آزمون PMAI(پیرسون-مار) یا قهرمان درون توسط دو روانشناس به نامهای کارول پیرسون و هیوکی مار طراحی شده است. خانم پیرسون با الهام از آزمون MBTI تصمیم گرفت آزمونی طرح کند که مردم را در آشنایی با داستانهای ناخودآگاهشان که رویدادها و تصمیمات زندگی آنها را شکل می دهد، یاری دهد. به این ترتیب هر فرد می تواند با شناسایی کهن الگوهای فعال و غیر فعال در زندگی اش، خود و دیگران را بهتر درک کرده، اهداف و ارزشهای درونی خود را بیابد، روابط بهتری با دیگر افراد برقرار نماید و توانایی بیشتری در روبرو شدن با چالشها و مشکلات زندگی بدست آورد.

سفر قهرمانی یک تقسیم بندی دوازده گانه از سفر قهرمانی انسان است که سفر انسان را به دوازده منزلگاه تقسیم می کند و هر فردی بر اساس اقتضائات روان خویش در یک منزلگاه خاص قرار می گیرد.
این سفر به سه فاز کلی تقسیم می شود :

  • تدارک سفر
  • اقدام به سفر
  • بازگشت از سفر

سفر قهرمانی الگویی است برای روند رشد فردیت. هر انسانی قهرمان زندگی خود است و بنابراین باید همچون یک قهرمان دلیر در پاسخ به ندای درونی وجود خود رهسپار سفر شود. قهرمان به منظور یافتن گنج راهی سفر می شود. این سفر هزارتو و مارپیچ گونه است و مملو از اژدها و بیراهه و پرتگاههای خطرناک. قهرمان باید عازم این سفر شود و به گنج پنهان درون دست یابد. مشکلات یا اژدهاهایی بر سر راهش قرار می گیرند و او به روشهای مختلف آنها را از بین می برد. به این ترتیب، قهرمان طی سفر درسهایی را می آموزد و چنانچه به شایستگی کافی برسد، گنج را می یابد. این گنج، بی همتاست و اسرار را به وی نشان می دهد. سپس او باید گنج را به جهان عرضه کند تا نه تنها زندگی و قلمرو خودش، بلکه کل جهان را بهبود بخشد.

هر یک از ما هدیه ارزشمندی داریم که به دنیا عرضه کنیم. اما فقط زمانی می توانیم این کار را انجام دهیم که اقدام به سفر خاص خود کرده باشیم.

اگر احساس می‌کنید از یک سو به چیزی علاقه دارید و از سوی دیگر به چیز دیگری فکر می‌کنید، این دوگانگی به دلیل وجود دو کهن الگوی متفاوت در شماست.

شما با شناخت این الگوهای باستانی، منطق و فلسفه زندگی خود را بهتر درک می کنید. کهن الگوهای هر فرد مهمترین نیازها و خواسته های زندگی وی را نشان می دهند. درک و شناخت آنها شما را با استعدادهای نهفته خود آشنا کرده، دلیل و ارزشهای اصلی زندگی تان را به شما نشان می دهد و در ارتباط و درک بیشتر دیگران به شما کمک می کند.

هر یک از کهن الگوها ماهیت، هدف و عملکرد خاص خود را دارد. وقتی اسطوره ای در وجود شما بیدار می شود، داستان آن را در زندگی دنبال می کنید. چگونگی نگاه ما به جهان بستگی به این دارد که در حال حاضر کدام کهن الگو در ما فعال باشد. بهتر است کهن الگوی شما با کاری که در پیش می گیرید هماهنگی داشته باشد.

یک یا چند کهن الگوی فعال در شما هویت اصلی تان را تشکیل می دهند. البته هر کهن الگو به شکلی نامحسوس درون ما پرسه می زند تا زمانی که بالاخره در یکی از مراحل زندگی به وضوح خود را نشان دهد.

با شناخت کهن الگوهای فعال خود، از مزایای آنها استفاده نموده و از تله های اسطوره ای بر سر راه آنان اجتناب نمایید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری نموده و زندگی خود را اداره نمایید. زمانی که کنترل بیشتری بر روی داستان زندگی خود بدست آورید، حضور همزمان کهن الگوهای مختلف را احساس می نمایید. آنگاه برای حل مشکلات مختلف زندگی می توانید از کهن الگوی مربوط به آن استفاده نمایید و خواهید توانست داستان زندگی خود را طوری تغییر دهید که همسو و هماهنگ با اهداف و ارزشهایتان باشد.

آزمون قهرمان درون برای شناخت و به کار گرفتن کهن الگوهای سفر قهرمانی در زندگی به شما کمک می کند. تا بتوانید حضور، نقش و عملکرد کهن الگوها را در زندگی خود درک نمایید. با استفاده از این آزمون می توانید تشخیص دهید کدام کهن الگوها اکنون در زندگی تان فعال تر هستند و در چه مرحله ای از سفرتان قرار دارید. کهن الگوهای شما هماهنگ با هر مرحله و موقعیت از زندگی که قرار داشته باشید، ظاهر شده و خود را نشان می دهند.

این سفر مستقیم و خطی نیست، بلکه مارپیچی یا فنر گونه است. و شما پس از مرحله آخر سفر یعنی دلقک دوباره به مرحله آغازین سفر یعنی معصوم اما این بار در سطحی بالاتر از قبل می رسید و این بار معصوم در زندگی، خردمندتر شده است. بنابراین بارها با مشکلاتی مشابه در زندگی روبرو می شویم، و هر بار باید از سطحی بالاتر به مشکل پاسخ دهیم. در واقع هرگز دست از سفر نمی کشیم.

نتایج این آزمون در مراحل و دوره های مختلف زندگی تان تغییر می کند. اگر این آزمون را در فواصل زمانی شش ماهه بدهید، ممکن است تغییراتی را در نتایج ببینید که این تغییرات اطلاعات مفیدی را در مورد رشد و پیشرفت شخصی شما ارائه می دهند.

برای اینکه بدانید در کدامین مرحله از سفر قهرمانی زندگی خود قرار دارید به آزمون قهرمان درون مراجعه کنید.
برنامه اندروید قهرمان درون

برنامه اندروید آزمون قهرمان درون :