صفحه اصلی صفحه اصلی اعضاء تبلیغات تماس با ما

⌘ هرمس - خدای پیام رسان

هرمس

صفات کلیدی

خدای پیام رسان
راهنمای ارواح
خدای ارتباطات و روابط عمومی
خدای سخنوری
خدای مکالمه و مذاکره
خلاقیت و نوآوری
حقه باز
نیرنگ باز
استاد دروغ و تزویر
دزد
دارای قدرت جذب بالا
باهوش و زرنگ
فرز و چابک
گفتار شیوا
سخنران موفق
خوش شانس
تنوع طلب
اقیانوس به عمق یک وجب
نوجوان ابدی
چهارچوب شکن
ضد محدودیت
ضد ازدواج
بیزار از مسؤولیت
خوش سر و زبان
دارای فن بیان
شوخ طبع
بازیگر
خوش سفر

ویژگیهای شخصیتی

مردانی که انرژی این آرکتایپ در آنها با شدت بیشتری حضور دارد، معمولا انسانهایی با ذهنی سریع و پویا هستند که در زمینه ها و محیطهای مختلف و شاید متضاد، رفت و آمد دارند.
مرد هرمسی فرمانروای رویدادهای غیر منتظره، خوش شانسی، حتی تصادف و همزمانی است. این هرمس است که حرکت، جریان و شروعی دوباره را به ارمغان می آورد. استاد ابتکار و خلاقیت است، زیبایی و شکوه را دوست دارد و عاشق شب، رویا و خوابیدن است. در حرکاتش سریع است، ذهنی چابک دارد، روان و ساده سخن می گوید، مرزها برایش اهمیتی ندارند و به سادگی می تواند از مرزها عبور کرده و از سطحی به سطح دیگر برود.
مرد هرمسی ذهنی سریع دارد. او به سرعت ایده های مهم در موقعیت های مختلف را درک می کند و بدون از دست دادن زمان براساس این درک شهودی عمل می کند. همیشه در حرکت است. ثابت نگه داشتن او به همان اندازه سخت است که بخواهی جیوه را در دستهایت نگه داری.
درکیمیاگری، مرکوریوس یا خدای جیوه است، یعنی روح پنهان درون ماده. هرمس روش پیدا کردن طلای روحی یا گوهر وجود را به ما نشان می دهد.
مردان هرمسی بسیار خوش شانس هستند و اتفاقات در اطراف ایشان همواره به صورت هماهنگ و مرتبط و در همزمانی کامل اتفاق می افتد. بسیار باهوشند و سایرین هم در بسیاری از موارد و مواقع از هوش سرشار و ذهن تازه آنها متعجب می شوند. توانایی این را دارند که در هر زمان که فضای اطراف و جو و محیط، محکم و سرد و غیرقابل تحمل گردد، به راحتی و با شوخی و خنده، آن را راحت و گرم نموده و جو را بشکنند. دهان گرم و سخنان دلچسب و دلنشین و زبانی گویا و فعال دارند و شیرینی گفتارشان همه جا زبانزد دیگران و دوستانشان می باشد.
پیام رسان های خوبی هستند و دیگران پیغامهایشان را توسط ایشان منتقل می کنند، چون می توانند بدون در نظر گرفتن عواطف و احساساتشان صرفاً ناقل پیام باشند.
توانایی این را دارند که به راحتی نقش و نقاب هر یک از اطرافیان را تقلید کرده و کارهای آنها را کاملاً مشابه با آنان انجام دهند و دقتشان به جزئیات ظاهری مربوطه برای همگان بسیار تعجب برانگیز است. حتی می توانند در طول شبانه روز در نقشهای متفاوت و بعضاً کاملاً بی ربط و حتی متضاد ظاهر گردیده و در هر کدام بهترین خودشان را زندگی کنند. هیچ یک از نقشها اثری بر نقش دیگر زندگیشان نداشته و در وجودشان کاملاً از هم جدا و مجزا هستند. بطور مثال مرد هرمسی اگر در جمع یک عده آدم لات باشد، طوری رفتار می کند که انگار همین الان از زندان بیرون آمده است و همان لحظه اگر او را دریک کنفرانس پزشکی قرار دهند، طوری راجع به علم پزشکی صحبت می کند که انگار تمام عمر خود را صرف تحقیقات علمی و پزشکی کرده است، حال آنکه نه آن است و نه این. هیچوقت به هیچ چیز در زندگی گیر نمی کنند، که این می تواند یک رابطه، مواد مخدر، نوشیدنی های سکرآور، پول، وسیله، لوازم و شخص و یا هر چیز دیگری باشد.
همیشه ناجی کودک درون خود هستند. هیچگاه کودک درونشان آزرده و سرخورده نمی شود و در سخت ترین و تحت فشارترین شرایط زندگیشان به راحتی می توانند به هر چیزی لبخند بزنند و یا جنبه لذتبخش و خنده دار آن مطلب را در نظر گرفته و کودک درونشان را شفا دهند. در رابطه با دیگران هم به خوبی می توانند این کار را انجام دهند، یعنی در بحرانهای زندگی افراد، می توانند با نجات کودک درون آنها، حالشان را خوب کرده و لبخند بر لبشان بیاورند.
با ورود آنها به هر جمعی، گویی که آن جمع همان لحظه و به محض ورود ایشان تشکیل شده و با تازه نمودن جو و محیط و فضا به آن جمع موجودیت مجدد و تازه ای می بخشند. در هر جا که باشند دیگران را به دور خود جمع می کنند و یا حتی در بعضی مواقع به طور ناخودآگاه این دیگران هستند که به دور آنها جمع می شوند. دوستان بسیار زیادی داشته و تقریباً از هر صنفی و رسته ای و دسته ای از مردم و هر کجا که فکرش را بکنید، دوستی در آستین دارند. در حضور بزرگان و اشخاص مهم و متشخص به راحتی می توانند سر صحبت را با آنها باز کرده و ادامه بدهند و حتی حرفها و شوخیهایی با آنها انجام بدهند که هیچ کس حتی تصور بر زبان راندن آنها را در حضور این اشخاص از ذهنش عبور نمی دهد.
یادگیری، فراگیری و صحبت به زبانهای خارجی که ایشان اصلاً با آنها آشنا نیستند، برایشان کاری ساده و لذتبخش است و به راحتی می توانند با یاد گرفتن چند کلمه معدود، با جرأت با افرادی از آن زبان شروع به برقراری ارتباط و محاوره و مکالمه نمایند. البته به طور کلی سرعت در فراگیری هر مطلبی و بخصوص زبانهای متعدد از قابلیتهای بالقوه ایشان است. از نظر بدنی هم سریع الانتقال و فرز و چالاک هستند و خصوصاً برای عبور از موانع و حصارها و دیوارها به خوبی از این قابلیتشان استفاده می کنند و به راحتی می توانند از مرزهای وجودی و حتی مرزهای فیزیکی اطرافشان عبور نموده و خودشان را به سرعت هر چه تمامتر به عمق مورد نظر در جایگاه مورد نظرشان برسانند.
بسیار خوش سفر هستند و در لحظه تصمیم می گیرند که کجا بروند و یا کی و یا چگونه بروند، آداب و رسوم و شرایط سفر را بسیار خوب بلد هستند و هر جا که می روند گویی که بارها آنجا را دیده اند و می شناسند. در زمان سفر، حال و احوال و شرایط فیزیکی و روحی بسیار خوبی داشته، گویی که در خانه خودشان در حال استراحت هستند و همه جای دنیا را مثل خانه خودشان امن و راحت می دانند.
ذهن آنها به صورت کانالهای موازی به هم مرتبط است، یعنی توانایی این را دارند که مطالب و اتفاقات بی ربط به هم را با یک کانال موازی به هم ربط دهند، مثلا توانایی این را دارند که با عوض کردن و تغییر شعرها و سرودها، آهنگها و حتی موسیقی ها بعضاً آنها را جالب و هیجان انگیز کنند و با دستکاری و تغییر هر چیزی آن را بهتر می کنند.
مرزهای دیگران و خلل و فرج درون آن و نقاط ضعف و قوت آنان را به خوبی می شناسند، به همین علت می توانند به راحتی از آن عبور نمایند. هر چیزی که دست صاحبش نباشد و یا بتوانند آن را از دست صاحبش بگیرند را مفت چنگ خود دانسته و اعتقاد دارند که اگر آن چیز مال او بود، الان هم در دست صاحبش بود و البته الان هم در دست صاحبش است ولی صاحب جدید آن. البته در امانت خیانت نمی کنند و اگر کسی چیزی را به رسم امانت در اختیارشان بگذارد و یا قرار باشد که ناقل و منتقل کننده چیزی به دیگران باشند آن را به نحو احسن انجام می دهند.
همیشه دانشمندان یا هنرمندان نبوده اند که با انجام کارهایی که قبلاً کسی آن را انجام نداده و یا با خلق اثری که مشابه آن وجود نداشته، به تاریخ پیوسته باشند. کلاهبرداران هم در تاریخ جایی برای خود دارند. بوده اند کسانی که در دنیا چیزهایی را جعل کرده اند که به فکر هیچ کس نمی رسیده است. این کلاهبرداران، جزو مردان هرمسی هستند.
مرد هرمسی نوجوان ابدی است و فکر می کند همیشه وقت دارد. او نه در عشق، نه در تحصیل، نه در کار و نه در هیچ رابطه ای ثبات ندارد.

اسطوره هرمس

در اسطوره های یونانی، هرمس که در میان رومیان به مرکوری(به معنی جیوه) شهرت دارد، فرزند زئوس و مایا بود. مایا الهه ای خجالتی بود که در غار می زیست و در همان جا یک شب در حالی که در خواب بود، زئوس را ملاقات کرد.
هرمس در صبح به دنیا آمد، از بدو تولد شروع به راه رفتن کرد، در بعد از ظهر همان روز با استفاده از لاک لاک پشتی که کشته بود، چنگ را ابداع کرد و آن را نواخت. موسیقی هرمس پر از شادی، عشق و شیرینی است. در غروب آفتاب گاوهای آپولو را دزدید و کباب کرد و خورد. شب هنگام به گهواره خود بازگشت و معصومانه شروع به بازی کرد.
اولین روز زندگی او نمایانگر تمام ویژگیهای شخصیتی هرمسی است. او به محض تولد، خود را به خطر انداخت، گهواره را ترک کرد و وارد دنیا شد.
آپولو متوجه شد گاوهایش را دزدیده اند، با هوش خود رد پای آنها را تا غار مایا گرفت و از هرمس خواست تا محل اختفای گاوها را بگوید. هرمس نوزاد، معصومانه همه چیز را انکار کرد و پرسید: "آیا به من می آید که قدرت دزدیدن گاوها را داشته باشم؟ من هنوز شیر مادرم را می خورم و در گهواره می خوابم. من همین دیروز به دنیا آمده ام و حتی نمی توانم روی زمین راه بروم." هرمس به سر پدرش قسم خورد که چیزی درباره گاوها نمی داند.
آپولو به حرفهای هرمس خندید و او را حقه باز و فریبکار خواند و به او گفت که مثل دزدهای حرفه ای سخن می گوید. آپولو و هرمس مشکل خود را پیش زئوس بردند. زئوس هرمس را وادار کرد که محل پنهان کردن گاوها را به آپولو نشان دهد.
آپولو که از چنگ هرمس بسیار خوشش آمده بود، به او گفت حاضر است در مقابل آن، هر چیزی که هرمس بخواهد، به او بدهد. هرمس مکار در ازای آن از وی خواست که به او پنجاه گاو، چوبدستی چوپانی، فرمانروایی حیوانات وحشی و مارهایی را بدهد که هنگام پیام رسانی به دنیای زیرین او را همراهی و محافظت کنند.
هرمس راهنمای ارواح به دنیای زیرین و حامی قهرمانان، مسافران، دزدان دریایی و تجار بود. دارای گفتار شیوا و آورنده شانس و خوشبختی بوده و علاوه بر اختراع چنگ، اعداد و الفبا را نیز اختراع کرد.
هرمس پیام آور، برای ساکنان المپ خدمات مهم زیادی را انجام داد. او مطابق دستور زئوس، به دنیای زیرین می رود تا پرسفون را بازگرداند. آرس را از حبس رهایی می دهد، به زئوس کمک می کند تا دیونوسوس را به دنیا بیاورد. آفرودیت، آتنا و هرا را برای مسابقه زیبایی همراهی می کند که البته در این مسابقه آفرودیت اول می شود.
نسل دوم خدایان المپ بر هیچ قلمرویی حاکم نبودند، اما هر کدام به مکان و وضعیت، یا جایی خاص مربوط می شوند. پسران محبوب زئوس یعنی آپولو و هرمس هر دو مانند خود زئوس تداعی کننده فاصله عاطفی و فعال بودن ذهن هستند. هر دو از کلام خوب استفاده می کنند، مذاکره کننده و تاجران خوبی هستند و در رفع مشکلات به زئوس کمک می کردند. از درگیری بدنی اجتناب می کردند و همسر نداشتند.
هرمس خدای چیزهای غیرقابل انتظار، خدای شانس و هم زمانی است. یونانی های باستان اعتقاد داشتند هرگاه در اتاقی که نشسته اند سکوت حاکم شود یعنی هرمس آمده است تا بُعد تازه ای به جمع بدهد. هر وقت امور ثابت و خشک و لایتغیر به نظر می رسند، هرمس روانی و حرکت و شروع های جدید به ارمغان می آورد. سر در گمی ای به همراه می آورد که در واقع مقدمه شروع های جدید است. در اینجا ما با استادی نابغه سر و کار داریم. با راهنمای گله ها، دوستدار و عاشق حوریان و پریان دریایی، با روح شب، خوابها و رویاها، هیچ چیز بهتر از نوای شیرین چنگ یا فلوت نمی تواند توصیف گر عناصر شوخ و شاد و در عین حال تاریک و اسرار آمیز، اغواگر و لطیف هرمس باشد.

کهن الگوی هرمس

کهن الگوی هرمس ویژگیهایی مثبت و منفی دارد. نوآوری، ظرفیت ارتباط برقرار کردن و توانایی فکر و عمل سریع را می توان به شکلی خلاق در راههای درست یا اشتباه استفاده کرد.
کسانی که این کهن الگو در آنها فعال است، در دنیای سیاست، وسایل ارتباط جمعی و تجارت احساس راحتی می کنند. آنها تاجران و ارتباط دهندگان در این جهان هستند و کالا، اطلاعات و فرهنگ ها را از یک مکان به مکانی دیگر منتقل می کنند.
چالشهای مورد علاقه ی هرمس معامله کردن، پول درآوردن و دوست و همراه پیدا کردن است. مسافرانی مثل مارکوپولو که از اروپا به چین و هندوستان سفر کرد و از سفر و ماجراجویی لذت می بردند، ویژگیهایی هرمسی داشتند. شمن ها و روشن بین هایی مثل کارلوس کاستاندا که از دنیای انسانها به دنیای روح و اقتدار سفر می کنند نیز ویژگیهایی هرمسی دارند.
هرمسی های مدرن ممکن است در یک شرکت چند ملیتی در بخش روابط خارجی کار کنند، سخنران مشهور بین المللی باشند یا حتی راهنمای تور باشند. مردان هرمسی توانایی دارند با حرف زدن دیگران را راضی کنند و در این کار خلاق هم هستند.
نگرانی درباره غیرقانونی بودن کاری اصلا ذهن هرمسی ها را دچار تشویش نمی کند. آنچه برای او مهم است کارآمد بودن نقشه هایی است که می کشد و این که چطور با فن سخنوری این نقشه ها را عملی کند. ذهن خلاق مرد هرمسی او را به بهترین حلال مشکلات تبدیل کرده است.
این کهن الگو حقه بازی است باهوش که به سادگی می تواند چهره هایی مختلف داشته باشد. خیلی وقت ها این گونه افراد به جای محکوم شدن، به دلیل هوش و خلاقیت شان ستایش می شوند. در هر حال گاهی حقه باز می تواند جنایت کار هم باشد. این حقه باز می تواند فروشنده ای باشد که با چرب زبانی جنسی را می فروشد که خریدار واقعا به آن نیازی ندارد.
هرمس را می توان کهن الگویی دانست که علاوه بر گذر کردن از مرزها و محدوده ها، مرزها و محدوده ها را نیز مشخص می کند. معمولا روان درمانگرها در راهنمایی بیماران نقش هرمسی دارند. هرمس را به عنوان پدر کیمیاگری می شناسند.

پرورش هرمس

هرگاه می خواهیم وارد قلمرو جدیدی شویم و آنجا را بشناسیم، از کهن الگوی هرمس دعوت می کنیم که ما را همراهی کند. هرمس هنگام کشف های تازه و اتفاق هایی که به این کشف ها مربوط می شود، با ماست. حسن اتفاق ها و همزمانی هایی که برای ما معنا دارد، با کمک هرمس معنا یافته است. اگر ذهن ما از قبل روی برنامه ی پیش بینی شده و غیرقابل تغییری، تمرکز کرده باشد، از کمکها و راهنمایی های این کهن الگو بی بهره خواهیم ماند. به همین دلیل هنگامی که به تعطیلات می رویم یا حتی وقتی روزی عادی را بدون برنامه و با حس ماجراجویی سپری می کنیم، از هرمس دعوت می کنیم تا ما را همراهی کند و بخشی از وجود ما باشد. هنگامی که فرصتی برای صحبت کردن می یابیم یا می خواهیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم، هرمس در کنار ماست. هرمس رابطه دوستانه ای است که در لحظه میان ما و دیگران به وجود می آید.

والدین

مهم است که چگونه پدر و مادر پسر هرمسی، به بی مسؤولیتی ها و داستانهایی که او در لحظه می سازد واکنش نشان می دهند. پدر و مادر پسر هرمسی باید به او بفهمانند که متوجه دروغ هایش می شوند و تفاوت دنیای تخیلات او را با دنیای واقعیت تشخیص می دهند.
احترام گذاشتن به حریم شخصی و خلوت دیگران از دیگر مواردی است که این افراد باید در کودکی یاد بگیرند.
پسر هرمسی همواره تلاش می کند که شرایط زندگی را برای مادر و خود بهبود بخشد. او به خود و توانایی هایش اعتماد دارد و می داند که در زندگی به هر چیزی که بخواهد، می رسد و معمولا راه هایی غیرمعمول را پیش می گیرد. خانه ی او جایی است که مادرش آنجاست. او در رفت و آمد خود را کاملا آزاد می بیند.
مادری درون گرا، بدون احساس مالکیت که به تنهایی احساس رضایت می کند، مادری مناسب برای هرمس است. مادرانی که احساس مالکیت می کنند در صورت داشتن فرزندی با ویژگیهای هرمسی، احساس عذاب خواهند کرد.
پدر و مادر پسران هرمسی که در دوران کودکی و نوجوانی به بزهکاری مشغول می شوند، ممکن است از این نکته آگاه نباشند که فرزندانشان را برای بزهکاری تشویق کرده اند. آنها با نوع دیدگاه و رفتاری که دارند، فرزندان خود را تایید کرده اند. هنگامی که پدر و مادری با رفتارهای خود پیامی دوگانه به کودک می دهند، کودک به جای آن که پیام آشکار را دریافت کند، پیام پنهانی را دریافت و مطابق آن عمل می کند. ممکن است حتی پدر و مادر به رفتارهای کودک خود برچسب "زشت و اشتباه" بزنند و کودک را به خاطر آن تنبیه کنند. این پیام آشکار این نوع پدر و مادرهاست. در عین حال لبخندی که به لب دارند یا دقت در جزئیات عمل اشتباهی که کودک مرتکب شده و علاقه نشان دادن به این جزئیات، پیام نهفته ای است که رضایت درونی آنها را نشان می دهد. کودک نافرمان این پیام نهانی را دریافت می کند و مطابق آن رفتار خواهد کرد.

دوران کودکی

کهن الگوی هرمس از روز اول تولد، فعال، خلاق و حقه باز بود. در کودکان هرمسی نیز چنین ویژگیهایی به چشم می خورد. آنها زود به حرف می آیند و زود راه می افتند. این کودکان کنجکاو و دوست داشتنی هستند و دوست دارند هر چیزی را تجربه کنند. آنها اسباب بازیها و هر چیز دیگری که به دستشان بیفتد را تکه تکه می کنند.
از سنین خردسالی و کودکی به راحتی می توانند با غریبه ها ارتباط برقرار کنند و از این نظر زبانزد هستند. او بازی های خاص خودش را می سازد و با جمع کردن دوستان دور خودش، با بازیهای من درآوردی خود آنها را سر کار می گذارد. جایی که لازم نیست دروغ میگوید و برای کارهایش بهانه های جالب می آورد.
والدین پسر هرمسی در سنین طفولیت به هیچ عنوان نمی توانند آنها را محدود کنند و حتی اگر این کار را انجام بدهند، آنها به راحتی از محدودیتها فرار می کند. معمولاً پس از خرابکاری و دخالت و شیطنت، بلافاصله مثل بچه های معصوم و بی گناه در گوشه ای به تنهایی سر خودشان را با بازیها و سرگرمی هایشان گرم می کنند. هر خرابکاری و دسیسه و اتفاقی که توسط آنها ایجاد می شود معمولاً تقصیرش به گردن دیگران می افتد و ایشان همواره "بچه خوبه" باقی می مانند،

دوران بلوغ

پسران هرمسی در بلوغ و نوجوانی قوانین رایج برای رسیدن به موفقیت را زیر سوال می برند. آنها دوست دارند در زندگی به هر چه می خواهند برسند، اما خیلی علاقه ندارند راه رسیدن به هر چیز را مثل بقیه طی کنند.
نوجوان هرمسی محدوده ها و مرزها را آزمایش می کند و اگر بتواند بدون نگرانی این مرزها را زیرپا می گذارد. در دوران نوجوانی و جوانی هرمسی ها ممکن است. از یک شغل به شغل دیگر یا از یک خانه به خانه ی دیگر نقل مکان کنند. ممکن است آنها به دزد یا دروغگویی حرفه ای تبدیل شوند و راه جنایتکاران حرفه ای را پیش بگیرند. برخی دیگر از جوانان هرمسی وارد فضاهای معنوی، فلسفی یا روان شناسی می شوند.

دوران تحصیل

سالهای اولیه پیش دبستان و مدرسه برای پسر هرمسی به سهولت طی می شود. او به راحتی یاد می گیرد و مدرسه را مکانی قابل رقابت و خوب می بیند، مگر اینکه از او توقع داشته باشند آهسته و آرام سر جای خود بنشیند و درس بخواند.
هرمسی ها معمولا برای رسیدن به نمره خوب یا تایید دیگران درس نمی خوانند، در حالی که زئوسی ها و آپولویی ها این گونه اند. اگر هرمسی ها در کاری موفق شوند، دلیلش علاقه ای است که به انجام آن کار به شکلی خلاقانه دارند. ممکن است آنها را از دبیرستان یا دانشگاه اخراج کنند. درس خواندنشان منحصر به خودشان است، از آنجایی که بسیار باهوش هستند و درس را خیلی زود یاد می گیرند، هیچوقت آنها را سر دفتر و کتاب نمی بینید، شب امتحان هم کل کتاب را خیلی سریع ورق می زنند و بعد از نهایتا نیم ساعت می گویند که کل کتاب را خوانده اند و مرور هم کرده اند.
آنها استعداد، شانس و توانایی را با هم دارند. خوش شانسیشان حتی در دوران تحصیل هم دیده می شود، لغو شدن امتحان وقتی که آنها آمادگی اش را ندارند، مطرح شدن سؤالها فقط از قسمتی که آنها خوانده اند و مسائلی از این قبیل. از آنجایی که دوست ندارند محدود شوند و اهل رعایت قانون و مقررات نیستند، برای قوانین و مقررات مدرسه هم ارزشی قائل نیستند و شیطنتها و شوخی هایی در مدرسه انجام می دهند که اگر متوجه شوند کار او بوده حتما توبیخ می شود، ولی با خوش شانسی اش همیشه قسر در می رود. فرار کردن از مدرسه، ادای معلم ها را درآوردن، شوخی کردن با معلم ها، کش رفتن خوراکی های همکلاسی شان و ... رفتارهایی است که اینان را از بقیه متمایز می کند.

شغل و حرفه

هرمس کهن الگوی سخنوری، دزدی، تجارت و ورزش نیز بود و همزمان مخترع اعداد، الفبا و چنگ نیز به شمار می آمد. در دنیای کار هرمس را نمی توان کارشناس محض رشته ای خاص دانست. علایق فردی و متنوع او باعث می شود نتواند در رشته ای ثابت به کسب تجربه ادامه بدهد. او دوست ندارد هیچ کاری را مطابق نظرات دیگران انجام بدهد.
هرمس فرمانروای تجارت است. مرد هرمسی فردی فرصت طلب و تاجر و مذاکره کننده ای با استعداد است. یک فروشنده یا مذاکره کننده خوب ایده های مختلف را با هم ترکیب کرده و چیزی نو بوجود می آورد که این از قابلیتهای بالقوه این افراد است، او توانایی برقرای رابطه را در کمترین زمان ممکن دارد و به راحتی می تواند بر روی افراد تاثیر بگذارد و هر چیزی را به هر کسی بفروشد. از خرید و فروش و معامله بسیار لذت می برد، زیرا هر فردی که برای خرید به او مراجعه می کند، برایش همچون سرزمینی ناشناخته با خصوصیات و جزئیات خاص خود و منحصر به فرد است که با موفقیت در فروش به آن مشتری، او آن سرزمین را کشف کرده و کاملاً به آن آگاه می گردد.
کهن الگوی هرمس ویژگیهایی دارد که می تواند از او یک روان درمانگر خوب بسازد. حضور کهن الگوی هرمس در مردان موجب می شود بتوانند به شکلی اثرگذار با دیگران ارتباط برقرار کنند و به سادگی با دیگران دوست و صمیمی شوند. هرمسی ها سبک و ساده سفر می کنند. آنها برای آزادی فیزیکی و روانی خود ارزش زیادی قائل اند.
آنها معاملات و داد و ستد های عجیب و غریبی می کنند و می توانند به راحتی چیزی بی ارزش متعلق به خود را در نظر دیگران بسیار ارزشمند جلوه دهند و با کم ارزش تر جلوه دادن جنس طرف مقابل آن دو را حتی با منت با هم معاوضه نمایند و از این راه بسیار منتفع گردند. بسیار علاقه دارند که در هر حوزه ای یک شبه راه هزارساله را طی کنند و معتقدند که اگر بخواهند بر طبق روند و روال طبیعی، مسیر رسیدن به هدفی را طی کنند دیگران نیز با طی این روند، رشد خود را می کنند و ایشان همواره از دیگران در آن زمینه ها عقب هستند، پس بهتر است که میانبر بزنند. در واقع طی کردن مسیر از راه اصلی و جاده آسفالته را برای سایر مردم می دانند و این از حوصله ایشان خارج است. پس بر همین اساس همیشه به دنبال پیدا کردن راه میانبر و مسیری هستند که ایشان را هر چه زودتر، راحتتر و سریعتر و غیرتکراری به هدفشان برساند. بطور کلی برای رسیدن به هر چیزی هزاران راه بلد هستند که در لحظه می توانند یکی را انتخاب کنند و برایشان عجیب است که چرا آدم ها بعضی اوقات برای کارهایشان به دنبال راه می گردند. شغلهای فروشندگی، معاملاتی، روابط عمومی، بازرگانی خارجی، بازرگانی داخلی، ویزیتوری و یا سخنوری و برگزاری تورهای آموزشی و حتی تفریحی برایشان شغلهای خوب و قابل قبولی هستند.

رابطه با مردان

هرمس فرمانروایی است با ویژگیهای دوستانه و محافظ ورزشکاران، تاجران، مسافران، موسیقیدان ها و دزدان است. هرمس زمان زیادی را با مردان دیگر گذرانده است. او می تواند به سادگی با مردان دیگر ارتباط برقرار کند و با آنها دوست شود.
آنها با همجنسانشان ارتباطات پرتعامل و پرجنب و جوش و لذت بخشی دارند و سایر دوستانشان، همواره ایشان را به عنوان فردی باحال و نقل مجلس می شناسند و معمولا ایشان را در همه مهمانی ها برنامه ها و دور هم بودن ها دعوت می کنند. البته اطرافیان و دوستانشان همیشه حرمت و منزلت ایشان را حفظ نموده و تحت هیچ شرایطی به خودشان اجازه نمی دهند که ایشان را تحقیر کرده و یا آسیبی وارد نمایند.
مرد هرمسی به سادگی انعام می دهد و اگر به سودی برسد، آن را با دوستان خود تقسیم می کند. مرد هرمسی به سادگی می تواند با مردان زیادی دوست شود و تعداد دوستان او معمولا زیاد است. دوستان مرد هرمسی دارای سلایق و علایق مختلف و متفاوتی هستند.

رابطه با زنان

برای مرد هرمسی ایجاد، برقراری و حفظ رابطه با جنس مخالف تا جایی که خودش می خواهد بسیار آسان و راحت بوده و از این کار لذت می برد. مرد جذابی است که ارتباط با جنس مخالف و ارتبط با او برایش بسیار هیجان انگیز و جالب توجه است و هرکدام از آنها برایش مانند هندوانه در بسته ای هستند که آن را شکافته و کشف می کند ولی بعد به سرعت برایش بی مزه و تکراری و خسته کننده می شود و می رود سراغ بعدی.
مردان جذاب هرمسی به شکل ناگهانی در زندگی زنان پدیدار می شوند. آنها به زنان کمک می کنند و می توانند برایشان دوستان خوبی باشند. حس ماجراجویی در این مردان سبب جذابیت آنها می شود. زنان هنگام ملاقات با مردان هرمسی احساس می کنند مرد مناسب زندگی خود را یافته اند، در حالی که واقعیت این طور نیست.
مردان هرمسی همان طور که به صورت غیر منتظره وارد زندگی زنان می شوند، بدون اطلاع قبلی هم از زندگی آنها بیرون می روند. این خاصیت که "از دل برود هر آن که از دیده برفت"، در مردان هرمسی به خوبی به چشم می خورد. مرد هرمسی دوست دارد هر وقت دلش می خواهد به زندگی زن وارد و یا از آن خارج شود. او می خواهد بدون هرگونه تعهدی وارد زندگی زن مورد علاقه اش شود و به احساسات زن اهمیت زیادی نمی دهد. این مساله می تواند به این خاطر باشد که تعهد برایش معادل غل و زنجیر بوده و آزادی هایش را سلب می کند.‬
با وجود این اگر مرد هرمسی احساس کند که زن رویایی خود را یافته است، وارد وادی عشق نیز می شود. عاشق شدن برای او مثل دیدار از کشوری جدید است. او زن مورد علاقه ی خود را کشف می کند و از آن لذت می برد، اما پس از مدتی احساس می کند که باید سفرش را ادامه بدهد.
وجهی تاریک تر که مربوط به سوءاستفاده می شود نیز در مردان هرمسی وجود دارد. در لحظه عمل کردن و رفتارهایی مبتنی بر اهمیت ندادن به علایق دیگران، می تواند از ویژگیهای منفی مردان هرمسی به حساب بیاید. برای مردان هرمسی دروغ گفتن و فریب دادن دیگران برای رسیدن به چیزی که دوست دارند، دور از ذهن نیست. آنها به عواقب اعمال خود فکر نمی کنند و وفادار و متعهد و پای بند به قول و قرارشان نیستند.

ازدواج

مردان هرمسی تمایل دارند همیشه مجرد بمانند و از تأهل و مسؤولیت های مربوط به آن گریزان هستند. از لحاظ عاطفی رها از هر گونه قید و بندی هستند و از حس مالکیت یا وابستگی زن گریزانند. ازدواج را همچون بند و حصار و زندانی می دانند که انسان را اسیر خودش می کند. آنها دوست دارند در زندگی مشترک آزاد و رها باشند و هیچ کس مزاحم آزادی ها و ارتباطات ایشان نشود و خودشان بتوانند هر زمان که تمایل دارند، حضور داشته باشند و یا هر جا که تمایل دارند، باشند.
مرد هرمسی بالغ می تواند نسبت به کار یا روابط مهمش فردی متعهد باشد. مرد هرمسی اگر ازدواج کرده باشد، توقع دارد همسرش در نبود او خانه و زندگی را به شکلی مناسب نگهداری کند و همواره منتظر بازگشت او به خانه باشد. چنین مردی معمولا جزئیات کار خود را با همسرش در میان نمی گذارد و از او انتظار کمک و همفکری هم ندارد. مردان هرمسی در بهترین حالت می توانند با زنانی مستقل ازدواج و زندگی کنند.
زن هستیایی برای ازدواج با مرد هرمسی مناسب است. در معماری یونان باستان "هرم" همان ستون بزرگی است که بیرون از خانه مقابل در ورودی قرار دارد. علاوه بر آن شومینه ای نیز در خانه وجود دارد که به آتش آن "هستیا" می گویند. در واقع این آتش است که کانون خانه را گرم نگه می دارد. زنانی که کهن الگوی هستیا در آنها فعال است، در عین استقلال، خانه و خانواده را گرم نگه می دارند. زنان هستیایی حتی از تنهایی هم لذت می برند. ترکیب هرمس و هستیا در ازدواج، ترکیبی هماهنگ و مناسب برای هر دوی آنهاست.
آفرودیت و هرمس به شکل اسطوره ای با هم ارتباط دارند. این ترکیب نیز می تواند در زندگی واقعی کارآیی داشته باشد. زیرا هر دو در لحظه، فاقد حس مالکیت و خواهان تجربه های متعدد هستند و به تعهدات خود پایبند نیستند.
در حوزه ی روابط جنسی، هرمسی ها افرادی اهل تجربه اند و در این تجربه ها دوست دارند از مرزها فراتر بروند. آنها کاری را که دوست دارند، بدون توجه به احساسات و نیازهای طرف مقابل انجام می دهند و به نتایج آن فکر نمی کنند. پیش می آید که مردان هرمسی تمایلات جنسی نسبت به مردان دیگر داشته باشند.

فرزندان

واکنشهای لحظه ای و بدون فکر از ویژگیهای هرمسی هاست. آنها در لحظه زندگی می کنند و بعدا به نتایج کارهایی که انجام می دهند، فکر می کنند. برای آنها مهم نیست که رفتارشان چه اثری بر دیگران دارد و به سادگی مرزها را زیر پا می گذارند. اگر پسر هرمسی بخواهد رشد کند، باید یاد بگیرد که به این موارد دقت کند.
مردان هرمسی از نظر روان شناسی پدران خوبی نیستند، مگر این که پدران خوبی داشته باشند. فرزندان پدر هرمسی یاد می گیرند که چگونه قانون را زیر پا بگذارند و کارهایی را که باید انجام بدهند، با بهانه های مختلف عقب بیندازند. به این ترتیب این فرزندان نمی توانند تفاوت میان درست و غلط را تشخیص بدهند. فرزندان هرمسی به این شکل برای مدرسه و دنیای کار خیلی مناسب بار نمی آیند. آنها خیلی اهل نظم و ترتیب نیستند.
هرمسی ها همانطور که خودشان دائما از این شاخه به آن شاخه می پرند و دوست دارند همه چیز را تجربه کنند، در تعامل با فرزندشان هم این گونه هستند. آنها هیچوقت از تجربه شان درس نمی گیرند و هر زمان تجربه ای ناخوشایند برایشان پیش می آید، به جای درس گرفتن از آن، فرار را بر قرار ترجیح می دهند. فرزندان آنها این مکانیزم فرار و درس نگرفتن از تجربه را از پدر خود می آموزند.
نکته ی مثبت در پدران هرمسی این است که خوب می دانند چگونه با فرزندانشان بازی کنند، از همراهی با آنها لذت ببرند، قوه ی تخیل خود را به کار بیندازند و درست مثل یک کودک رفتار کنند. وقتی با فرزندشان هستند هم او و هم فرزندش از وجود یکدیگر لذت می برند. پدران هرمسی این ایده را به فرزندان شان القا می کنند که زندگی مجموعه ای است از ماجراجویی هایی که باید از آن لذت برد. در کنار توجه نکردن به مرزها و بی ثباتی، ممکن است حتی پدر هرمسی در خانواده حضور نداشته باشد.

میانسالی

آنها در این دوره فرصت هایی برای رشد، سفر و تنوع طلبی در اختیار دارند. مردان هرمسی ممکن است بیشتر از مردان دیگر به دنیای درون بروند و در میانسالی آرام و راحت زندگی کنند. سرنوشت مرد هرمسی در میانسالی تغییر می کند. او ممکن است از نظر احساس شکست خورده باشد، در زندان باشد یا در حال فرار کردن از نتیجه کاری باشد که انجام داده است.
اگر مرد هرمسی در میانسالی پخته شده باشد، انتخابهای زیادی خواهد داشت. یعنی اگر از این انرژی در جهت سازنده استفاده کرده باشد، تبدیل به یک راهنمای خردمند، یک تاجر موفق، یک روانشناس برجسته و یا یک سخنران موفق می شود که تا روز مرگ در حال کشف حیطه های جدید است.
اما اگر کماکان یک نوجوان ابدی باشد و هنوز هم دوست داشته باشد از جایی به جایی دیگر یا از شغلی به شغلی دیگر برود، میانسالی برای او دوره ای سخت خواهد بود. ممکن است تبدیل به یک دزد یا ولگرد بی خانمان شود

کهنسالی

اگر ویژگیهای هرمس در میانسالی او شدت داشته باشد، در سال های پایانی به ولگرد یا بی خانمانی تبدیل می شود که از جایی به جایی سفر می کند، درآمد بسیار کمی دارد و به سختی زندگی را می گذراند.
برخلاف این گروه، مردان هرمسی که به شکل مثبت رشد کرده اند، یاد گرفته اند راهنمای مسافران باشند و آنها را در طول سفر راهنمایی می کنند. آنها به استادانی با تجربه تبدیل شده اند یا نویسندگانی مجرب هستند که دانش و شناخت خود را با دیگران سهیم می شوند.

مشکلات روانی

هنگامی که کهن الگوی هرمس در وجود مردی فعال و بیدار است، باعث می شود رفتارهای لحظه ای، بدون فکر کردن به نتایج آن از او سر بزند.
 • تصمیم های لحظه ای و شناختن حد و مرز: آنها دزدانی باهوش و دروغگویانی زبردست هستند. به اموال، احساسات و حقوق دیگران احترام نمی گذارند، هر کاری که دوست دارند انجام می دهند و اصلا به عواقب کارهای خود فکر نمی کنند. باید به پسر هرمسی مفهوم حد و مرز را آموخت. باید به او گفت که چه رفتارهایی قابل قبول است و تشخیص درست و غلط را به او آموزش داد.
 • هرمس جامعه ستیز، کلاهبردار: دزدی، کلاهبرداری و دروغ برای او عادی خواهد بود و رفتارهایی جامعه ستیز از خود نشان می دهد. مرد هرمسی هرگز از زور استفاده نمی کند. به طور کلی حبس شدن، برنامه های یکنواخت و نبود آزادی چیزهایی است که هرمسی ها از آن فرار می کنند.
 • جوانی جاودان، مردی که هرگز بزرگ نمی شود: ثابت ماندن در جایی برای هرمسی ها سخت است. آنها دوست دارند فرصت های مختلف را بررسی کنند. برای این افراد اتفاق های تازه همیشه جذابیت دارد. مردان هرمسی همیشه مثل جوان ها رفتار می کنند. این جوانان جاودان در دنیای امکانات زندگی می کنند و اصلا دوست ندارند به چیزی یا کسی تعهدی داشته باشند، چون دوست ندارند امکان بعدی را در زندگی از دست بدهند.
 • کمبود تعهد احساسی و صمیمیت: مردان هرمسی در مقابل احساساتی شدن های شدید ایمن هستند. آنها به سادگی وارد رابطه های مختلف می شوند و از آنها بیرون می آیند. تعهد و صمیمیت برای هرمسی ها ساده نیست. او آن قدر موضوع های مختلف در ذهن دارد که خیلی به روابط عاطفی اش فکر نمی کند و اگر احساس کند که لازم است، به سادگی هر رابطه ای را ترک می کند.

مشکلات روانی اطرافیان

مرد هرمسی با ترک کردن رابطه، بی تعهدی و رشد نکردن در رابطه هایی که کسی او را دوست دارد، واکنش نشان می دهد.

 • عاشق گریزپا: مردان هرمسی می توانند زنانی را که دوست شان دارند، غمگین کنند. معمولا مردان هرمسی جذاب و خوش سخن هستند. درک مردان هرمسی برای زنان سخت است. ممکن است زن ها فقط بخش هایی از وجود این مردان را بشناسند، در حالی که مردان هرمسی چهره های زیادی دارند. مردان هرمسی در هر لحظه و در هر دوره از زندگی، چهره ی خاصی را از خود نشان می دهند و می توانند مانند آفتاب پرست رنگ عوض کنند.
 • پدر بی لیاقت: خاصیت پدر بودن در بسیاری از مردان هرمسی وجود ندارد. اگر او فردی غیرقابل اعتماد و بی مسؤولیت باشد، فرزندان او هم غیرقابل اعتماد بار می آیند. اگر مرد هرمسی دختری داشته باشد، این دختر طوری بزرگ می شود که نمی تواند به مردان اعتماد کند. الگو بودن برای مرد هرمسی تقریبا غیرممکن است.

راههای رشد

 • "نه" گفتن به هرمس: او باید از حقه باز بودن این کهن الگو با خبر باشد و با آگاهی و چشمانی باز عمل کند. او باید دقت کند کارهایش چه عواقبی برای دیگران دارد و به ویژگیهای هرمس در وجود خود "نه" بگوید.
 • کمک گرفتن از آپولو: آپولو همه چیز را به روشنی می بیند و به همین دلیل فریب نمی خورد. اگر مردی مانند آپولو رفتار کند و دیدی شفاف داشته باشد، ویژگیهای هرمس نمی توانند به سادگی او را فریب بدهند. آپولو همچنین توانایی تمرکز روی اهداف بلند مدت را دارد. او فرق میان درست و غلط را درک می کند. هرمسی ها برای پیشرفت باید تا حدودی این ویژگیها را در وجودشان پرورش دهند.
 • جست و جوی زئوس، پدر و مربی: مردان هرمسی به اقتدار مردان زئوسی احترام می گذارند و خواسته های آنان را عملی می کنند. اگر رابطه ی میان مرد زئوسی و هرمسی خوب باشد، با استفاده از راهنمایی های مرد زئوسی، مرد هرمسی می تواند پیشرفت کند. مرد هرمسی که درک می کند کودک درونش در حال پیش بردن زندگی است، می تواند با یافتن مربی ای مناسب و پیروی از او، این روند را متوقف کند و تغییر بدهد.
 • یافتن آفرودیت : یکی از راههای رشد مرد هرمسی این است که عاشق زنی شود که ویژگیهای آفرودیتی دارد.
 • تکامل معنوی: پرسفون در اینجا همان روح یا جنبه ی زنانه در وجود هر مردی و زنی است که هرمس آن را در عمل ظاهر می کند. در این میان دیونوسوس نماد کودک مقدس است. هرمس به عنوان کهن الگو در تمامی افرادی وجود دارد که با این دو ویژگی در وجود خود در تماس اند و معنای زندگی را در این دو ویژگی می جویند.

تمرینات عملی برای رشد کهن الگوی هرمس

 • برای انجام کارهایت در لحظه تصمیم بگیر و به هیچ عنوان از قبل برای کارها و برنامه هایت برنامه ریزی نکن.
 • هنگامی که در جمعی قرار می گیری، سعی کن با تعریف جوک و خاطرات بامزه جمع را در دست بگیری و لحظات شیرین و به یاد ماندنی برای همه فراهم کنی.
 • برای سفر زمان زیادی را اختصاص بده. به مکان های مختلف سفر کن و از قبل برای آن هیچ برنامه ریزی نکن و در لحظه تصمیم بگیر و با حداقل بار و بندیل و بسیار سبک سفر کن.
 • همیشه آماده باش که در مورد هر اتفاقی که می بینی و یا صحبتهای اطرافیان، بطور فی البداهه، جوابهای به جایی بدهی.
 • سعی کن با همه جور آدمی ارتباط برقرار کنی و خودت را در برقراری ارتباط با دیگران ارزیابی کن و بسنج که توانایی برقراری ارتباط با هر سن و جنسیتی را داری یا خیر.
 • سعی کن با کلمات بی ربط به هم جمله بسازی، از کلمات کم شروع کن و کم کم این کلمات را زیاد کن. همچنین به دنبال تلفظ و یا معنی متفاوت کلمات باش.