صفحه اصلی صفحه اصلی اعضاء تبلیغات تماس با ما

⌘ آرس - خدای جنگ

آرس

صفات کلیدی

خدای جنگ
جنگجو
سرباز
سلحشور
رقصنده
عاشق پیشه
ورزشکار
پر هیجان
پر انرژی
پر تحرک
بالا رفتن از دیوار راست
بیش فعال
خستگی ناپذیر
اهل دعوا و کتک کاری
لذت از درگیری
‌نیرومند
قدرت بدنی مردانه
سپر بلای دیگران
مرد عمل
عمل بی درنگ و بدون فکر
غیرمنطقی
رفیق باز
با معرفت و با مرام
متعصب و غیرتی
ساده

ویژگیهای شخصیتی

مرد آرسی اعتماد به نفس دارد، گستاخ، فعال و احساساتی است. او معمولا پیش از واکنش نشان دادن، فکر نمی کند. این لحظه ای بودن برای او مشکل ساز می شود. او در موقعیت های مختلف توانایی واکنش سریع را دارد.
مردان با این تیپ شخصیتی، اگه چیزی باعث عصبانیتشان شود، فریاد می زنند و فحاشی می کنند. در درگیریها سریع کتک کاری می کنند (جنگ آرس تن به تن است) و قادر نیستند که از مهارتهای کلامی برای تغییر جهت دعوا استفاده کنند. به طور کلی خیلی زود از کوره در می روند و همیشه برای دعوا آماده اند. در درگیریها جایگاه طرف مقابل برای آنها خیلی اهمیت ندارد، به همین دلیل بعضی اوقات دچار مشکل می شوند.
این افراد دارای بدنی قوی و نیرومند هستند. گاهی اوقات بدون آن که خودشان بفهمند، عضلاتشان منقبض و انگشتانشان مشت می شود. به هیکل و اندامشان خیلی اهمیت می دهند و همیشه تناسب اندام خودشان را حفظ می کنند. بادی بیلدینگ ورزش مورد علاقه این افراد است. به طور کلی آنان زبان بدنشان را می فهمند.
بسیار پر انرژی هستند و هیچ گاه احساس خستگی نمی کنند. در هر سنی که باشند، همچون پسر بچه کوچک پر انرژی ای هستند که توانایی این را دارد که حتی از دیوار راست هم بالا برود. به ورزش کردن بسیار اهمیت می دهند و همیشه و در هر موقعیتی که باشند حتما ورزش می کنند و از آن لذت می برند و هیچوقت از آن احساس خستگی نمی کنند. از انجام ورزشهای خطرناک و ناایمن که باعث ترشح مقدار زیادی آدرنالین در بدن می شود، احساس هیجان بیشتری می کنند، ورزشها و تفریحاتی مثل اسکی بر روی برف نکوبیده، پارکور، بانجی جامپینگ.
عاشق هیجان و کارهای با ریسک بالا مانند موتور سواری و شیرین کاری کردن با موتور، بادی گارد بودن، آتش نشان بودن و بدلکاری هستند. آنها آنقدر بازی و جست و خیز می کنند که بدنشان خیس عرق شود.
دست فرمان آنها در رانندگی بسیار خوب است. بسیار مهیج و شاید به نظر دیگران خطرناک رانندگی می کنند، ولی خودشان خوب می دانند که چه می کنند و با مهارت و تبحر یک راننده حرفه ای رانندگی می کنند. بعضا عاشق ماشین هستند و بسیار به آن رسیدگی می کنند و آن را تمیز نگه می دارند و نمی گذارند به آن لک بیفتد. از اسپرت کردن ماشینشان خیلی لذت می برند و به طور کل هر کاری می کنند که توی چشم باشند. اگزوزهایی با صداهایی ناهنجار و بوقهایی با صداهای عجیب و غریب مختص این افراد است.
آنها به رقصیدن و فعالیت های بدنی علاقه زیادی دارند و وقت زیادی را صرف این کار می کنند. در هنگام رقص بدن خود را به موزیک می سپرند و شور و شوق عجیبی در خود احساس می کنند و حتی ممکن است حرکات عجیبی از خود نشان دهند.
این افراد با تمام وجود غذا می خورند و از غذا خوردن بسیار لذت می برند. بسیار ولخرجند و ولخرجی های عجیب و غریب و نسنجیده زیاد می کنند و هر چه پول درمی آورند، خرج می کنند.
رفیق باز، اهل مرام و معرفت و بسیار لوطی منش هستند. اهل کل کل کردن و شرط بندی اند. با اشخاص زیادی دوست هستند که همگی آنان را دوست دارند و همیشه هر کاری که از دستشان بربیاید، برای آنها انجام می دهند، خصوصا که به این طریق می توانند مرام و معرفت خودشان را به آنها نشان دهند. هنگامی که نتوانند کاری برای دوستانشان انجام دهند، شرمگین و ناراحت می شوند. پسران جوانی که هنگامی که پیرمردی را در حال عبور از خیابان می بینند، و یا پیرزنی را می بینند که خرید کرده و بار سنگینی حمل می کند، نمی توانند بی تفاوت از کنار آنان رد شوند و حتما به آنها کمک می کنند، از این دسته افراد هستند. برای آنها داشتن مرام و معرفت بخصوص در رفاقت بسیار مهم است. کار کردن به صورت گروهی و دوستانه را خیلی دوست دارند و از آن لذت می برند.
مردان آرسی خود را ابراز می کنند، فعال و به شدت عاطفی هستند و قبل از عمل فکر نمی کنند. در لحظه و اکنون عکس العمل نشان می دهند.
کاملاً احساساتی هستند و احساساتشان را بی محابا به همه نشان می دهند. در رابطه های عاطفی به شدت درگیر می شوند. متاسفانه گاهی زن و فرزندشان را کتک می زنند، ولی خیلی زود پشیمان شده و با آنها احساس همدردی می کنند.

اسطوره آرس

آرس که رومی ها او را مارس یا مریخ می نامند، رب النوع جنگ بود. یونانیان در میان رب النوعهای المپی، به دلیل خردستیزی و واله و شیدا بودن آرس، کمترین احترام را به او می گذاشتند. در بین یونانیان آرس نماد حرص کنترل ناپذیر به نبرد و خونریزی و دوستدار جنگ و نبرد است، اما او در میان رومیان دارای ارج و قرب فراوانی است و از نظر شان و اهمیت، بعد از ژوپیتر (زئوس) قرار دارد. برای آنان او حامی جامعه و پدر پایه گذاران روم بود.
در اسطوره های یونانی آرس تنها فرزند هرا و زئوس است. جزئیات دقیقی از تولد او در دست نیست.
آرس هنوز کودک بود که غولهای دوقلویی نزدیک بود او را بکشند. آنها او را گرفتند و در خمره ای برنزی انداختند. آرس سیزده ماه در خمره زندانی بود تا اینکه هرمس او را نجات داد. وقتی هرمس او را آزاد کرد از شدت رنج و عذاب در آستانه مرگ بود.
هرا او را به معلم سرخانه ای سپرد که او ابتدا به آرس آموزش داد که چگونه خوب برقصد و سپس آیین جنگ را به او یاد داد.
آرس به عنوان تجسم پرخاشگری، یکی از قوی ترین نیروهای عامل در طول تاریخ بشریت بوده است. او "مرد عمل" المپ است. خدای جنگ و ستیزه، عاشقی شوریده و بی قرار که از درگیری لذت میبرد و از شور میدان جنگ سرخوش و مست می شود. او شهوت کنترل نشده ای برای جنگ و کشتار داشت. ما در او آن پرخاشگری خام و خونینی را می بینیم که تمدن هنوز نتوانسته است آن را متعادل یا سرکوب کند. آرس تصویری است از قدرت بدنی مردانه، نیرومندی و عمل بی درنگ. او با بدن خود واکنش نشان می دهد و به عواقب آن هم فکر نمی کند.
او را به شکل مردانه و نیرومند و عضلانی، اغلب و نه همیشه با ریش ترسیم و تجسم کرده اند که معمولا کلاهخود و زره به تن و شمشیر و سپری به دست دارد. واکنش های او عاطفی بود و محرک هایش برای جنگ، وفاداری و انتقام جویی بود. پسرانش (وحشت و دلهره) او را در میدانهای جنگ همراهی می کردند. آرس و آفرودیت عاشق هم بودند و فرزندان زیادی از هم داشتند. او پدری بسیار عاطفی بود که از فرزندانش حمایت می کرد.

کهن الگوی آرس

کهن الگوی آرس به احساسات و واکنشهای لحظه ای مربوط می شود. در این کهن الگو هیجانات و احساسات موجب رفتارهای ناگهانی می شود. فرد آرسی به هنگام خشم و عصبانیت رفتاری غریزی و آنی دارد و به عواقب کارهایش فکر نمی کند.

 • جنگجو در مقام قهرمان یا اهل دعوا و کتک کاری: آرس نماد جنگهای غیرمنطقی است. او مظهر پرخاشگری و شتاب در ورود به جنگ است و بی آنکه فکر کند با دیگران وارد دعوا و کتک کاری می شود. دارای جنونی کنترل نشده و غیر عقلایی برای جنگ است. او از جنجال و آشوب و کشتار و ویرانی لذت می برد.
 • عاشق پیشه: جسمانی بودن و تمامیتی که در عواطف لحظه ای دارد، از آرس یک عاشق خوب می سازد. شهوانیت او شخصی و جنسی است.
 • رقصنده: او بیشتر در بدنش حضور دارد تا در ذهنش، عواطف و بدنش با هم عمل می کنند.
 • پسر طرد شده: آرس سایه زئوس بود. بخشی از زئوس که رشد نکرده بود یا ضد تصویر ایده آلی بود که زئوس از خود داشت.
 • حامی: تنها خدایی که از فرزندانش همانگونه مراقبت می کرد که از خودش. به عنوان مارس، حامی اهالی رُم بود بر خلاف پوزیدون شخصیت کینه توزی ندارد و برای مدت طولانی صبر نمی کند تا موقعیت مناسبی را برای انتقام گرفتن پیدا کند.

پرورش آرس

کودک آرسی که پدرش هرگز با او کشتی نگرفته و بازی نکرده است ویژگیهای آرس را در وجودش سرکوب می کند. این کودک خصوصیات در لحظه عمل کردن و قابلیت های فیزیکی اش را سرکوب می کند. آرس سرکوب شده خود را به صورت گرفتگی عضلات، فشارخون بالا، یبوست و یا اسهال نشان می دهد.

والدین

از آنجایی که فرزند آرسی پرانرژی است و در کارهایش احتیاط نمی کند، معمولا سر و کله زدن با او سخت است. به همین دلیل این کودکان به پدر و مادری صبور نیاز دارند که آنها را دوست داشته باشند.
این کودکان حرف های پدر و مادر را به سادگی فراموش می کنند و اگر پدر و مادری سلطه جو داشته باشند، به دلیل فراموشکاری تنبیه می شوند. این نوع پدر و مادرها رفتارهای فرزندان آرسی را نافرمانی می دانند. حالت متعادل تربیتی برای این کودکان، فضا دادن به آنها (برای این که خودشان باشند) و در عین حال قرار دادن مرزهایی برای خواسته های آنهاست. در این حالت باید پدر و مادر انرژیهای کودک را به سوی فعالیت های فیزیکی هدایت کنند و به آنها نظم و ترتیب و صبر را یاد بدهند.

دوران کودکی

اگر دوران کودکی او خوب باشد. جنبه عاشق درون او رشد می کندو مردی خواهد شد که دوست دارد عشق بورزد. او از زمان به دنیا آمدن فعال و احساساتی است. احتمالا او خود را با اولین فریادی که کشیده، شناخته است. فریادهای او به این معناست که "همین حالا برایم کاری بکنید!" هنگام گریه کردن تمام بدنش را برای نشان دادن اعتراض به کار می گیرد و حتی از دست و پایش هم کمک می خواهد.
کودک آرسی خندیدن از ته دل و بازی های فیزیکی را دوست دارد و اگر در این میان آسیبی ببیند، واکنش او به این آسیب نیز از ته دل خواهد بود. در خانه هایی که کودکی آرسی وجود دارد، پدر و مادر باید حسابی مراقب باشند که آسیبی به او نرسد. معمولا چنین کودکی نسبت به کودکان دیگر بیشتر زخمی می شود، چون همیشه دوست دارد هر چیزی را با تجربه ی مستقیم خود یاد بگیرد.
کودکان آرسی بسیار پرانرژی و خستگی ناپذیر هستند. از صبح زود که بیدار می شوند، آنقدر بازی و جست و خیز و شیطنت می کنند که بدنشان خیس عرق شود و اصلا احساس خستگی نمی کنند. حتی می توانند از دیوار صاف هم بالا بروند، متاسفانه بعضی از دکترها به آنها لقب بیش فعال را می دهند و با تجویز قرص و دارو سعی در آرام کردن این بچه ها دارند، در صورتی که این بچه ها کاملا از سلامت جسمانی برخوردارند. شبها از خستگی فعالیت بدنی زیاد بیهوش می شوند و صبح دوباره با انرژی زیاد شروع به فعالیت می کنند، بسیار خوش خوراک هستند، ولی به خاطر فعالیت بدنی زیاد، اضافه وزن ندارند.
آرسی ها از کودکی اهل زد و خورد و دعوا با همسالان خود هستند. وقتی در یک زد و خورد شرکت دارند احساس غرور می کنند و از وسط دعوا بودن، لذت می برند. همیشه به علت جنب و جوش زیاد یک جای بدنشان زخم است , خیلی وقتها با سر و کله زخمی به خانه می آیند.
او در مقایسه با کودکان دیگر بیشتر دچار تحقیر، تمسخر و انتقاد می شود. پدر و مادر و معلم کودکان آرسی باید صبر و شکیبایی کافی داشته باشند و از در لحظه، احساساتی و واکنشی بودن این کودکان خیلی زود خسته نشوند.

دوران بلوغ

در دوره بلوغ ترشح هورمونهای مردانه ویژگیهایی مثل تصمیمات لحظه ای، خشم، هیجانات و شور جنسی را چند برابر می کند. او بدون تفکر عمل می کنند و احساساتشان را به همه نشان می دهند، دوستانش در این دوره بسیار مهم و تاثیرگذارند، او یاد می گیرد خشم خود را در رقابت های ورزشی نشان بدهد. ممکن است به دنبال فوتبال و بسکتبال و به طور کلی ورزشهای پرتعرق و رقابتی بروند یا ممکن است این انرژی را در فعالیت های پر هیجان مثل اتومبیل رانی، کوهنوردی و یا سایر فعالیت های هیجان انگیز تخلیه کند. همچنین ممکن است به گروه های بزهکار بپیوندد.

دوران تحصیل

پسر آرسی زیاد اهل درس نیستن، بیشتر در عرصه ورزش و ارتش فعالیت دارد. دبیرستان یا دانشگاه می تواند باعث موفقیت یا شکست زودرس نوجوان آرسی شود. در مدرسه بچه ها او را سپر بلای خود می کنند و اگر این الگو تثبیت شود، در بزرگی هم تداوم پیدا می کند. اگر او دوراندیشی نداشته باشد و واکنشهایش آنی و عاطفی باشند، شاید خیلی زود ترک تحصیل کند و مدرسه و دانشگاه را رها کند. احتمالا جوان آرسی با نیمه تمام رها کردن تحصیلات، موسیقی یا ورزش، شانسهای زیادی را از خود دریغ خواهد کرد. ممکن است با ترک تحصیل وارد دسته های خلافکار شود.

شغل و حرفه

مردان آرسی کارهای بدنی و مسؤولیتهایی را دوست دارند که در ضمن انجام آنها، فعالیتهای عضلانی و ماهیچه ای داشته باشند، حتی کارهایی که متضمن کمی خطر کردن باشد. مشاغلی که در آنها ریسک وجود دارد، مورد علاقه آنهاست. آنها حوصله کارهای تئوری و برنامه ریزی و دنبال کردن اهداف طولانی مدت را ندارند.
آنها برنامه ی کاری دراز مدت را دنبال نمی کنند. از آنجایی که بلافاصله و با عصبانیت واکنش نشان می دهند و زود جوش می آورند، از کار اخراج می شوند. پیروی از قوانین و مقررات برایشان دشوار است، طبق احساساتشان عمل می کنند و دید بلند مدت ندارند. از سیستم سلسله مراتبی شرکتها خوشششان نمی آید. اگر خودشان در جایگاه رئیس قرار بگیرند، با زیردستانشان رفیق و دوست می شوند، معمولا اوقاتشان را با آنها سپری می کنند و اصلا دلشان نمی خواهد که آنها فکر کنند که ایشان رئیس هستند و به آنها فخر می فروشند.
مرد آرسی از کار کردن با مردان دیگر لذت می برد و نسبت به سایرین وفاداری برادرگونه دارد. مرد آرسی به عنوان بازیکن هاکی یا فوتبال ممکن است با درگیری های فیزیکی برای خود و تیمش مشکل آفرین شود. ممکن است به ارتش بپیوندد. برخی از آرسی ها جذب ساخت و ساز یا شرکت های نفتی می شوند. این نوع کارها برای آنها ریسک های زیادی دارد و جذاب است. آرسی ها درآمد خوبی دارند، اما اهل پس انداز نیستند و به سرعت و به راحتی درآمدشان را خرج می کنند.

رابطه با مردان

مرد آرسی دوست دارد زمان زیادی را با دوستان مرد خود بگذراند، بازی و ورزش کند یا دسته جمعی به تماشای مسابقات ورزشی مشغول شوند. اصلا به صحبت های عمیق فلسفی علاقه ای ندارد. موضوع های مورد علاقه ی او زنان و ورزش هستند.
دوستان همجنس مرد آرسی بهترین و مهمترین بخش زندگی او هستند، هیچگاه نمی تواند دوری آنها را به مدت طولانی تحمل کند و به آنها دلبستگی و علاقه و تمایل شدید و خاصی دارد. هنگامی که هر کدام از دوستانش، هر کاری داشته باشند مثل اسباب کشی و دعوا و از این قبیل، با جان و دل و زودتر از همه، آنجاست. ترک شدن مرد آرسی توسط دوستان نزدیک، برای او بسیار ناراحت کننده و دردناک است.

رابطه با زنان

در داستانهای اسطوره ای، آرس و آفرودیت عاشق و معشوق یکدیگر بودند. الگوی آفرودیت مناسب ترین الگو برای رابطه با مرد آرسی است. هر دو طبیعتی حسی و پر شور دارند. هر دو در لحظه، اینجا و اکنون زندگی می کنند. آنها به خوبی همدیگر را درک می کنند و نسبت به هم بردبار هستند ممکن است به خاطر همین ویژگی رابطه ی آنها پر از دعوا و آشتی باشد.
زنان آتنایی و هرایی، یعنی زنانی که در مردان به دنبال ثروت، قدرت و شهرت هستند و نیز زنانی که امنیت و ثبات می خواهند، نمی توانند جفت های خوبی برای مردان آرسی باشند. معمولا مردان آرسی در نگاه اول به نظر زنان جالب و جذاب می آیند، اما پس از مدتی و به خصوص هنگامی که برای اولین بار خشم خود را علنی می کنند، همین زنان به سرعت از آنها فاصله می گیرند.
مردان آرسی درمورد زنان بسیار تعصب دارند و غیرتی هستند و برایشان فرقی نمی کند که این خانم با آنها نسبتی دارد یا خیر، همه خانم ها را ناموس خود دانسته و با هر کسی که بخواهد برای آنها مزاحمتی ایجاد کند به شدت برخورد می کنند. بطور کلی اینکه خانمی از آنها درخواستی داشته باشد، برایشان خشنود کننده و مهم و ارزشمند است و علاقه دارند که از او حمایت کنند.

ازدواج

مرد آرسی هرگز برای ازدواج برنامه ریزی نمی کند و در عین حال از ازدواج فرار هم نمی کند. او به پیامدهای درازمدت ازدواج فکر نمی کند. ممکن است بلافاصله پس از تمام کردن دبیرستان ازدواج کند و بلافاصله پس از ازدواج، صاحب فرزند شود.
هنگامی که مرد آرسی دچار مشکل شود، طبیعت واکنشی و لحظه ای او باعث می شود که این مشکل به پیچیدگی ای بزرگ تر تبدیل شود و به زندگی شغلی یا زندگی خانوادگی اش لطمه بزند. مرد آرسی که در سنین کم ازدواج می کند ممکن است بعدها جذب زنی شود که با ویژگیهای آرسی او سازگاری بیشتری دارد.
آرسی ها با زنان خیلی صمیمانه رابطه برقرار می کنند و سن زن برای آنها خیلی مهم نیست. با همسرش بیشتر دوست است تا هر چیز دیگری و معتقد است که زن و شوهر همانند دو دوست می توانند در کنار یکدیگر حضور داشته باشند. او هر کاری که بتواند برای خوشحال کردن همسرش انجام می دهد و از این موضوع لذت می برد.
دوست داشتن زنان یا کتک زدن آنها به اتفاق هایی که در کودکی برای مرد آرسی رخ داده است، مربوط می شود. اگر کودکی مرد آرسی طوری بوده که عاشق درونش رشد کرده، او می تواند زنان را دوست داشته باشد. مرد آرسی با عاشق دیونوسوسی تفاوت دارد و نمی تواند مثل او احساساتی و هیجانی باشد. مرد آرسی نمی تواند در اجتماع دوروها یا خشکه مقدس ها راحت زندگی کند. او به سادگی احساساتش را بروز می دهد و خیلی برای او مهم نیست که دیگران چه قضاوتی درباره اش می کنند. در رابطه با تمام وجود ظاهر می شود.
آرس یک عاشق بود نه یک شوهر. او فاقد کیفیت هایی است که بتواند یک زندگی مسؤولانه ی زناشویی و یا یک کار موفقیت آمیز داشته باشد. چون انتظارات سایرین را برآورده نمی کند نسبت به خودش احساس بدی دارد. مشکل زمانی پیش می آید که کسی عاشق آن چیزی که او واقعاً هست بشود و بعد توقع داشته باشد که به شخصی کاملاً متفاوت تبدیل شود.

فرزندان

معمولا به صورت اتفاقی صاحب فرزند می شوند. پدر آرسی ممکن است نتواند از نظر احساسی یا حتی مالی از فرزندانش حمایت کند و در زندگی خانوادگی حضوری پررنگ داشته باشد. ولی اگر مرد آرسی در زندگی فرزندان خود حضور داشته باشد، حضوری پررنگ دارد. طبیعت در لحظه بودن او باعث می شود بتواند به خوبی به فرزندانش حس پدر داشتن را منتقل کند. او فردی است دست و دلباز، البته اگر چیزی برای بخشیدن داشته باشد.
بطور کلی مردان آرسی بچه ها را خیلی دوست دارند، زود بچه دار می شوند، فرزندان زیاد می آورند و با فرزندانشان مثل دوست و رفیق، رفتار می کنند و آنها را در آغوششان می گیرند.

میانسالی

نوع زندگی مردان آرسی در میانسالی بستگی شدیدی به طبقه اجتماعی ای دارد که در آن زندگی می کنند. در خانواده های جاه طلب برای مرد آرسی یک تراژدی به حساب می آید. مردان آرسی در این خانواده ها تحقیر می شوند. مرد آرسی که در خانواده ای اهل تجارت به دنیا آمده است، در میان سالی احساس خوبی درباره خود دارد. حمایت عاطفی برای مرد آرسی موضوعی بسیار مهم است. او باید خودش باشد. برای مرد آرسی رسیدن به موقعیتی ثابت و راضی کننده در میانسالی ساده است، البته اگر او در خانواده ای اهل کار به دنیا آمده باشد.

کهنسالی

بسیاری از مردان آرسی به سالهای پایانی زندگی نمی رسند. ممکن است آنها در سال های میانی در تصادف، درگیری یا جنگ کشته شوند. اگر کشوری که مرد آرسی در آن زندگی می کند درگیز جنگ باشد، احتمال کشته شدن او زیاد خواهد بود. مردان آرسی که در خانواده های کارگری زندگی می کنند خوش شانس ترند، چون در این دوره به بازنشستگی رسیده اند و تمامی اعضای خانواده از هم مراقبت و حمایت می کنند.

مشکلات روانی

بسیاری از مردان آرسی هم در کودکی و هم در نوجوانی مشکلات زیادی را تحمل کرده اند.
 • هویت فرمانروای جنگ: نمونه ی چنین مردانی، لات های خیابانی هستند که حتی نمی توانند یک جمله ی ساده را از دیگران بدون درگیری و دعوا تحمل کنند.
 • سوء استفاده کننده ای که از او سوء استفاده شد: هنگامی که هدف درگیریهای مرد آرسی زنان و کودکان هستند، می توان گفت او سوء استفاده کننده ای است که در کودکی تحقیر شده است و از او سوء استفاده شده است. در این افراد کهن الگوی خشمگین آرس از طرف کودک درون شان عمل می کند، آنها تا زمانی که قربانی درونی شان را کشف نکنند، نمی توانند با قربانیان خشونت های خود احساس همدردی بکنند.
 • سپر بلا: در سنین کودکی و نوجوانی، پسر آرسی توسط دوستانش در مدرسه تهییج می شود کارهایی شجاعانه انجام بدهد که دیگران توانایی انجام آن را ندارند. در کلاس درس ممکن است پسر آرسی خود را سپر بلای هم کلاسی هایش ببیند. هنگام هر اتفاق ناگواری ناظم مدرسه او را می خواهد و به او مظنون است. هنگامی که این الگو (سپر بلا بودن) در او شکل گرفت، حتی ممکن است تا بزرگسالی همراه او باقی بماند.
 • دنیای کار و بیکاری: آرسی ها معمولا در چارچوب قوانین و مقررات کاری نمی گنجند. مرد آرسی ممکن است به دلیل گفتن حقیقت دچار مشکل شود. احتمال باقی ماندن او در محیطهای خشک اداری کم است. حس آینده نگری اصلا در او وجود نداشته است.
 • آرس و مشکل اعتیاد به الکل: عاشقی لحظه ای، جنگجو و سوءاستفاده کننده است. الکل یکی از آن مواردی است که آرس سرکوب شده را رها می کند.
 • انتظارات برآورده نشده: آرس عاشق است، نه همسر. آرس نمی تواند در زندگی زناشویی مسؤولیت پذیر باشد و در کار هم موفق نخواهد بود.

مشکلات روانی اطرافیان

اگر زنی که با مرد آرسی در ارتباط است حسود باشد، رابطه آنها فراز و نشیب زیادی خواهد داشت. وفاداری یکی از آن چیزهایی است که مرد آرسی باید برایش تلاش کند. او باید یاد بگیرد که به جذابیت های لحظه ای "نه" بگوید.
 • فرزندان ناخواسته: مردان آرسی از آنجا که حس دوراندیشی ندارند و لحظه ای عمل می کنند، ممکن است فرزندان ناخواسته ی زیادی داشته باشد.
 • آرس سوءاستفاده کننده: سوءاستفاده فیزیکی بدترین حالتی است که ممکن است برای همسران و فرزندان مرد آرسی رخ بدهد. هنگامی که مرد آرسی عصبانی شود، عصبانیتش را روی همسر و فرزندانش خالی می کند. این نوع سوءاستفاده ممکن است حتی در نسل بعدی این مردان یعنی فرزندان آنها هم ادامه داشته باشد. این همسران باید هنگام سوءاستفاده، شوهر را ترک کنند یا از او شکایت کنند.

راههای رشد

رشد روان شناسی مردان آرسی، آگاهانه واکنش نشان دادن به تحریک هایی است که از محیط اطراف دریافت می کنند.
 • خویشتن داری و خودداری: آموزش این خویشتن داری با پدر و مادری که صبور هستند و فرزند آرسی شان را دوست دارند، شروع می شود. پسر آرسی باید این درس را در همان دوران نوجوانی فرا بگیرد.
 • نجات هرمسی، حمایت آپولو: هرمس نماد توانایی برقراری ارتباط و تفکر مستقل و خلاق است و می تواند آرس را از وضعیت یک فرد مخرب درآورد و به او کمک کند تا به جای درگیری فیزیکی، حرف بزند و دعوا نکند و درگیر نشود. دنبال کردن ورزش و تحصیلات از جمله مواردی است که مورد علاقه ی کهن الگوی آپولوست. آپولو کهن الگوی نظم، فاصله گذاری عاطفی، تسلط بر خود و دستیابی به اهداف بلند مدت است. آپولو مهارت در نظر گرفتن موقعیتها و عاقلانه فکر کردن درباره نتایج و همچنین به کار گیری اراده و هوش را به آرس می آموزد.
 • مکث کردن برای فکر و انتخاب، اثر کهن الگوی آتنا: فکر کردن در میان آرسی ها مثل مشورت کردن با مشاوری داناست که می تواند آنها را راهنمایی کند. برای برخی از مردان آرسی این مشاور ندای زنی است که می تواند مادری دوست داشتنی باشد. این مادر مرد آرسی را به فکر کردن و منطقی واکنش نشان دادن ترغیب می کند.
 • تجسم فعال، کمک گرفتن از کهن الگوهای دیگر: هنگامی که او از این مشکل آگاه می شود که بدون فکر کردن واکنش نشان می دهد، می تواند از کهن الگوی آتنا کمک بخواهد. آتنا به او خواهد گفت منطقی رفتار کند و به فکر نتیجه ی رفتارش باشد. مرد آرسی می تواند به همین شیوه از کهن الگوهای آپولو یا هرمس درخواست کمک و راهنمایی کند.
 • بازیافتن حافظه و رهایی از درد کودکی: اگر مردی در کودکی مورد سوءاستفاده های زیادی قرار گرفته باشد، این سوءاستفاده ها را فراموش و سرکوب می کند تا از درد آنها دور باشد. سوءاستفاده پدر و مادر می تواند برای نسل های پی در پی ادامه داشته باشد تا جایی که کسی با آگاهی این الگو را متوقف کند.
 • تکامل یافتن از آرس به مریخ: همان طور که آرس، فرمانروای جنگ و دوستدار خونریزی در طول زمان و در فرهنگ رومی ها به شکل تکامل یافته تری یعنی مریخ تغییر ماهیت داده و توانسته لقب محافظ و نگهبان اجتماع را به خود بگیرد، کهن الگوی آرس نیز می تواند در مردان رشد کند و تکامل یابد. او به شکل طبیعی محافظ و حامی خانواده اش است و هر کسی را که به حریم خانواده اش تعرض کند، تنبیه می کند، حتی اگر لازم باشد این تنبیه شکل فیزیکی به خود می گیرد. این نوع پدر به فرزندان خود امنیت احساسی می دهد.

تمرینات عملی برای رشد کهن الگوی آرس

 • مدت زمان زیادی را به ورزشهای سریع هوازی و پر تعرق اختصاص بده، ورزشهایی مثل فوتبال و بسکتبال که باعث شود به قدری عرق کنی که همه لباسهایت خیس آب شود.
 • مدت زمان طولانی(بیشتر از یک سوم اوقات روز) را با دوستان باش و به خوشگذرانی در جمع دوستان و به اصطلاح رفیق بازی بپرداز.
 • تا پای جان برای دوستانت در هر شرایطی هر کاری که می توانی انجام بده. به طوری که هر کدام از دوستان و آشنایان کاری داشته باشد، روی مرام و معرفت تو حساب باز کند و از تو کمک بخواهد تا تو هم برایش انجام دهی.
 • در رفتارت سرعت عمل داشته باش و رفتارت بداهه باشد و از قبل در مورد کاری که می خواهی انجام دهی فکر نکن. مثلا اول از جای خود بلند شو و بعد فکر کن که برای چه کاری از جا بلند شدی.
 • کارهای پر ریسک و پر خطر مانند بانجی جامپینگ، تک چرخ زدن با موتور و یا همه کارهایی که از نظر دیگران خطرناک است و شاید حتی انجام آن را غیر عاقلانه بدانند را برای اثبات مردانگی انجام بده.
 • تجربیات جسمانی مانند تماس بدنی با دیگران، در آغوش گرفتن، یا حتی به شانه کسی ضربه زدن و فعالیتهایی که فرد را با بدنش در ارتباط قرار می دهد داشته باش.